Psy i rasy psów to Forum Molosy.pl
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 15 z 23
    Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie Kiedy sterylizowac???

Sa tak rózne opinie, i juz sama nie wiem co mamrobic, czy zrobić to przed pierwsza cieczka czy po pierwszej cieczce?
    Pomóżcie, czekam niecierpliwie na każda odpowiedz!

Paula i Szakira

Domyślnie

Witaj
    Istnieją dwie szkoły, i to wszysko zależy od sprawności chirurgicznej lekarza, a wiec jedna i ja za ta jestem aby sterylka była przed pierwsza cieczką , wówczas ryzyko wystąpienia raka gruczołu mlekowego nam praktycznie spada do 0, po pierwszej cieczce jak sterylka to mamy wówczas wieksze szanse wystąpienia raka gruczołu mlekowego.
    Felix cudowny koci złośnik
    gg4499008

www.pegasus.org.pl

Super Gold Molosomaniak Olga's Avatar
    Zapisany
    Dec 2002
    Blogi
    3

Domyślnie

A ja powiem tak: sterylizować wtedy - kiedy mamy 10 dni, żeby siedzieć z sunią. Nie każda suka ładnie chodzi w kołnierzu, więc czasami trzeba mieć ją na oku przez 24h a do tego urlopik konieczny A pilnowanie jest bardzo ważne, bo wytrzewienie przez zdjęcie sobie szwów jest bardzo niebezpieczne dla życia suni. Więc sterylizowac należy wtedy - kiedy można pilnować psa

Pozdrawiam Olga
    www.OlgaSmile.com

Domyślnie

Własnie Olga poruszyła dobry temat, bo po zabiegu ktoś suke przypilnowac musi, do momentu zdjęcia szwów.
    Felix cudowny koci złośnik
    gg4499008

www.pegasus.org.pl

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

dzieki za radyo urlop juz poprosilam szefa

Pozdrawiamy

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

Beatko a co Ty o tym myslisz?

Super Gold Molosomaniak Olga's Avatar
    Zapisany
    Dec 2002
    Blogi
    3

Domyślnie

W Polsce przyjęło się sterylizować po pierwszej cieczce w USA często kupując szczeniaka od hodowcy już jest wysterylizowany, tam sterylizuje się bardzo młode psy. Nie ma wiarygodnych badań dotyczących konsekwencji sterylizacji wcześniejszej w stosunku do późniejszej. Swojego czasu spotkałam jakiś artykuł rodem z USA, w którym było napisane, że nie ma znaczących różnic w funkcjonowaniu organizmu po sterylizacji wczesnej i późniejszej.

Pozdrawiam Olga
    www.OlgaSmile.com

Domyślnie

Zgadzam się z Olgą, że tak naprawdę nie ma niepodważalnych atutów medycznych przemawiających w 100% za daną metodą. Opinie wetów w Polsce w tej kwestii są różne. Duża ich ilość jest za sterylizacją po cieczce i to niekoniecznie pierwszej (mówi się o drugiej, trzeciej...). Kwestie różnic w ewentualnych psychicznych zmianach u suk sterylizowanych przed/po pierwszej cieczce nie są mi znane, lecz tak na chłopski rozum (moja autorska wersja ) psychika ulega pewnym zmianom w okresie dojrzewania płciowego (wpływ hormonów), co minimalizuje się poprzez sterylizację przed pierwszą burzą hormonów - czyli pierwszą cieczką.
    Weci, którzy trzymają sie starej zasady dokonywania zabiegu dopiero u cieczkujących już suk, często popierają swoje zdanie tezą o negatywnym wpływie wczesnej sterylki na psychikę.
    Tak naprawdę w Polsce gro zabiegów przeprowadzanych jest po pierwszej cieczce. W USA przeprowadza się dużo, dużo więcej zabiegów (to standard u psów niehodowlanych) i generalnie są to zabiegi przeprowadzane u szczeniąt (słyszałam, że nawet u 3-miesięcznych). Nie ma sygnałów o negatywnym wpływie wczesnej sterylizacji na sunię w jakiejkolwiek sferze.
    Badania wykazały, że sterylizacja przed pierwszą cieczką likwiduje prawie w 100% ryzyko nowotworzenia gruczołu mlekowego. Zabieg po pierwszej cieczce już nie jest w stanie zabezpieczyć suni w tak wysokim procencie.
    Przed albo po...wybór należy do Ciebie Słonko
    .
    Nie należy mylić prawdy z opinią większości.

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

Beatko ale te zmiany w psychice po sterylizacji przed pierwsza cieczka, czego moga dotyczyc?nie chce mojego ukochanego bąbla skrzywdzic!!!

Domyślnie

Paula, to co teraz napiszę, to moje własne przemyślenia w tej kwestii. Podkreślam ten fakt, żeby nie usłyszeć zarzutu, że sie wymądrzam..
    Moim zdaniem wczesna sterylizacja suni zmniejsza proces zmian zachodzących w psychice pod wpływem dojrzewania płciowego (hormony!!). Wydaje mi się, że po prostu zmniejsza reakcje suni związane z jej seksualnością (zachowania w stosunku do innych psów - zarówno samców jak i suk).

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

Rozumiem, ale nie beda to zmiany ze Szakira bedzie wiecznym , niusluchanym dzieckiem, zamiast byc dostojna panna?przepraszam, pewnie moje pytania wydaja Ci sie glupie, ale nie znam sie na tych psrawach a twoje wskazówki sa dla mnie najbardziej cenne!!!

Domyślnie

U suk dojrzałych płciowo, sterylizacja zakłóca gospodarkę hormonalną i może dojść do zwiększenia oddziaływania hormonów męskich. Czasem w literaturze mówi się o zwiekszeniu agresji u suk, które sterylizowano w wieku dorosłym ze względu na agresję...uzyskano odwrotny skutek.
    Dlatego też uważam, że ze względu na możliwość zapobieżenia wielu chorobom nowotworowym, a takze (moim zdaniem) ze względów psychicznych, sunię powinno się sterylizować przed pierwszą cieczką.
    Takie jest MOJE zdanie.

Domyślnie

Nie Paula, nie będzie wiecznym dzieckiem, niepokornym i rozbrykanym. Ale nigdy nie pozna powodu, dla którego np. trzeba powarczeć i pogrozić suce z sąsiedniej ulicy. No chyba, że sobie nagrabi. Ale powodem nie będzie to, że tamta jest po prostu suką i stanowi konkurencję...hm...
    nie wiem, czy kumasz o czym piszę...?
    Chodzi mi, że pewne zachowania w stosunku do psów swojej płci (choć nie tylko) zmieniają się często pod wpływem zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. Zwłaszcza u Tosy. Sterylka we wczesnym okresie moim zdaniem zmniejsza znacznie te zmiany.

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

Beatko chyba kumamdla mnie najwazniejsze jest to ze po sterylce nasza mala ndala bedzie kochana sunia, piekna i madra taka jaka jest teraz , i ze sterylka nie spowoduje zatrzymania wzrostu i zwiekszenia masy ciala?

Zaangażowany Forumowicz
    Zapisany
    Nov 2006

Domyślnie

chociaz wet mowil mi ze po strylce jest sklonnosc do tycia, ale z tym chyba damy rade, cos mi sie wydaje ze dostalam bzika na punkcie mojej Tosuni

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni